I believe I can fly!

„I haven’t been everywhere, but it’s on my list” – to są słowa Susan Sontag, które powtarzam często, jako coś w rodzaju mojego życiowego motto.

_MG_9355

Prawdopodobnie część z Was (być może nawet większość), także w jakimś stopniu utożsamia się z tym cytatem i dlatego właśnie czyta ten blog. Mam na imię Milena i studiuję organizację produkcji filmowej i telewizyjnej w Łódzkiej Szkole Filmowej. Piszę dla Was gościnnie, na zaproszenie Asi i Aśki, trochę odmiennie niż wszyscy, bo z Polski. Tu jest mój dom, tu się wychowałam i tutaj także studiuję. Ale na blogu znalazłam się dlatego, że połowa moich genów jest z Wietnamu, no i oczywiście – uwielbiam podróżować.

Można powiedzieć, że teraz  już się rozkręciłam i nie straszne mi są długie podróże, nawet do krajów, o których początkowo nie miałam bladego pojęcia. Może to zabrzmiało trochę jakby mówiła to jakaś stara wyga, która już wszystko widziała, bądź za taką się uważa, ale tak nie jest – cały świat przede mną (a przynajmniej mam taką wielką nadzieję!). Zanim zaczęłam podróżować z głową, musiałam kilka razy przejechać się na nieumiejętnym kupnie biletów oraz różnych innych problemach. Dlatego, postaram się Wam przybliżyć pewne sposoby na to, jak dostać się tam gdzie chcecie za mniejsze pieniądze.

www.fly4free.pl – tę stronę miłośnik podróży powinien sobie ustawić jako stronę startową, bądź przynajmniej zapisać się do newslettera. Na tej stronie możecie bowiem na bieżąco obserwować informacje o tanich lotach i przejazdach w Polsce oraz na świecie. Na deser – ciekawostki – o różnych kulturach, o lotniskach, niestandardowych kierunkach zwiedzania, czy wypasionych liniach kolejowych. Wchodząc na tę stronę okazuje się, że jeździć i latać można naprawdę wszędzie i to naprawdę tanio.

Obserwacja stron przewoźników i linii lotniczych

(Szczególnie tych tanich!)

Tu znów polecam dodanie newslettera do skrzynki mailowej. Jeśli pojawi się specjalna okazja – będziesz o tym wiedział(a) od razu! Wszystko rzecz jasna zależy od miasta, w którym mieszkasz i jaki jest Twój cel podróży. Zabrzmi to mało patriotycznie, ale w większości przypadków odradzam niestety polskie linie. LOT to proporcjonalnie dość opcja droga, a jednocześnie bardzo niska komfortem. Ostatnio jedynie firma Rainbow Tours nawiązała współpracę z tą linią w kwestii lotów czarterowych do państw egzotycznych, dzięki czemu po raz pierwszy od wielu lat można znów latać bezpośrednio do takich państw, jak: Kenia, Sri Lanka, Egipt, Wietnam, Gambia, Tajlandia, Meksyk, czy Kuba. Ceny, jak na LOT, niskie, bo w przedziale 2500-4500 zł w obie strony. Terminów jednak mało i średnio dogodne. Mimo wszystko – dla podróżujących w tamte strony – jest to jedna z opcji, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę. Jeśli rozważymy teraz wszelakie loty poza Europę, to trzeba przyznać, że może i trochę to dziwne, ale najtańsze loty oferują właśnie te najlepsze ogólnoświatowe firmy. To jest ogólna zasada. W przypadku wschodu są to na pewno Qatar, Emirates, Etihad. Te właśnie linie charakteryzują się bogatą ofertą rozrywkową (np. lecąc gdzieś 9 godzin, można obejrzeć 3 światowe premiery w języku angielskim na indywidualnym ekranie, pograć w jedną z gier i odsłuchać ulubionej płyty, a czas minie bardzo szybko!), linie te oczywiście jak to w długich trasach przystało – gwarantują wyżywienie, które smakuje jak normalne jedzenie, nie konserwa, a także oferują napoje alkoholowe i bezalkoholowe, posiadają wygodne fotele, dostarczają często także koc i pakunki podróżnika (np. z jednorazową szczoteczką do zębów) itp. Prawdę mówiąc, nie miałam jeszcze okazji podróżować do Stanów, jednak podążając za opinią przyjaciół nadal odradzałabym polskie linie 😉 Tu polecam z kolei zajrzeć na przeróżne fora podróżnicze 🙂

Celowanie w oferty first minute/znajomość rozplanowania czasowego promocji.

Każda linia, każdy kierunek ma jakoś wyznaczone terminy, kiedy pojawiają się oferty wręcz zwalające z nóg. Polecam zapytać w biurze podróży kiedy są dla kierunku, który Was interesuje. Dla Wietnamu jest to przykładowo październik/listopad oraz marzec. Jeśli trudno jest określić taki termin promocyjny, to kierujcie się zasadą „im wcześniej tym lepiej” (wcześniej oznacza np. 6 miesięcy przed terminem lotu).

Sposób płatności

Zwróćcie uwagę, jak już będzie kupowali bilety lotnicze na to, żeby nie nastąpiło automatyczne niekorzystne przewalutowanie lub odciągnięcie % z biletu z powodów określonych przez Wasz bank. Ja zawsze korzystam z PayPal, założenie konta nie kosztuje nic i jest to dość sprawdzony sposób płatności online.

Co jeszcze?

Znajomość języków, wiara w siebie, ambicje – przede wszystkim, trzeba umiejętnie wszystko zorganizować, pamiętajcie aby nie dać się zmanipulować przez biura podróży, które jedynie chcą na Was zarobić. Myślcie sami, nie zważajcie na to, gdy inni ludzie mówią, że podróżowanie za granicę jest drogie. Jeśli już poznawać inną kulturę – to z głową – tu się przydaje znajomość języka kraju, do którego jedziemy, bądź języka, którym płynnie się tam posługują. To jest ważne już podczas krótszych podróży, kiedy poruszamy się samochodem, pociągiem czy autobusem. Jeśli czujecie się pewnie za kółkiem, przeczytajcie o zasadach drogowych w danym kraju, a kiedy jedziecie w kilka osób, to szczególnie polecam wypożyczenie auta! Sami decydujecie kiedy i gdzie się zatrzymać. Rozmawiajcie, nie bójcie się kogoś zapytać o poradę, najlepiej mieszkańca danego miasta/kraju, oni wiedzą najlepiej 🙂

A teraz, aby nie być gołosłowną przedstawiam parę przykładów:

jak widać – zmądrzałam 😉

milgoogle

co mówię ja, a co mówi Google na temat podróżowania do Oslo 😉

podrozowanie

nikogo nie zdziwi, gdy powiem, że wraz ze znajomymi wybraliśmy pierwszą opcję 😉

To chwilowo wszystko na dziś 🙂 Jeśli zdam sesję, to zapraszam w lutym na wpis o kuchni wietnamskiej!

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “I believe I can fly!

  1. Pingback: Jak przygotować się do samodzielnego wyjazdu do Chin? | Obywatelki Świata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s