1 marca

Budzę się powoli, odsłaniam okno. Nie wiem, czy powinnam była być zdziwiona widokiem padającego śniegu, w końcu jestem na północy. W każdym razie, tak, jestem zdziwiona, ponieważ już od jakiegoś czasu aura była łagodna, zakiełkowała nadzieja na wiosnę. Być może. W końcu jest już 1 marca.
1 marca.
Świat, światem, ale gdziekolwiek bym nie była, wciąż na pierwszym miejscu jestem (jesteśmy) obywatelką Polski. Dziś w Polsce obchodzone jest bardzo ważne święto, a mianowicie Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 
Zdaję sobie sprawę, choć niekoniecznie rozumiem jak to możliwe, że nie każdy w ogóle wie, kim byli Żołnierze Wyklęci.
Osobiście uważam ich za bohaterów, herosów, ludzi do cna honorowych i oddanych ojczyźnie. Cóż, za kogoś, kogo postawa jest wzorem do naśladowania, szczególnie w tych czasach. Mówiąc bardziej ogólnie byli bojownikami, ruchem partyzanckim, który tworzył polskie podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Jak śpiewa Kasia Kowalska w „Pannach Wyklętych” – „Droga prawdy to trudy szlak”, a ostatni z ukrywających się partyzantów zginął w obławie aż 17 lat po wojnie (Józek Franczak, ps. Lalek).
Dlaczego więc „wyklęci” skoro są powojennymi bohaterami?
Otóż, właśnie dlatego, że ówczesne komunistyczne władze ich wyklęły, skazały i wykonały na nich wyrok zapomnienia – w wielu przypadkach brutalność graniczyła z barbarzyństwem – dla nas dzisiaj są prawdziwymi bohaterami. Prawdziwa pamięć jednak nie umiera, a starania komunistów spełzły na niczym, ponieważ dziś to my o nich pamiętamy, wiemy, co zrobili dla ojczyzny oraz, że poświęcili swoje jutro dla naszego dzisiaj. Co wy na to, że wielu z nich było w naszym wieku? Młodzi z wieloma latami przed sobą.

Jak można nie czcić takich bohaterów i nie kultywować o nich pamięci? 


Z Oslo – choć dziś tęsknię za naszą Polską –  które robi się znów białe

Aśka.

Cześć i chwała bohaterom. Red is Bad. „Wolę umrzeć na stojąco, niż żyć na kolanach”
Z.H.Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s